Organizatorzy Kwiatek

Zielona Kraina – ogólnopolska akcja promująca edukację żywieniową dzieci i młodzieży

Jeronimo Martins Polska i Green Factory zawarły „zieloną koalicję” na rzecz kształtowania pozytywnych wzorców żywieniowych wśród dzieci i młodzieży. W ramach I edycji programu „Zielona kraina” w semestrze letnim 2016 r. przeprowadzonych zostało 200 bezpłatnych warsztatów, w których wzięło udział około 4,5 tysiąca uczniów i 200 nauczycieli. Program zajęć realizowany był w czterech polskich miastach – Wrocławiu, Białymstoku, Kielcach i Poznaniu. W ramach II edycji programu „Zielona kraina” podwoiliśmy liczbę warsztatów i w roku szkolnym 2016/2017 przeprowadzonych zostało aż 400 zajęć, dla blisko 8 tysięcy dzieci! Zajęcia odbyły się w Warszawie, Olsztynie, Szczecinie, Bydgoszczy/Toruniu i Trójmieście. Patronat merytoryczny nad programem obu edycji objął Instytut Żywności i Żywienia.

III edycja programu Zielona kraina zawita do: Łodzi, Lublina, Kalisza, Krakowa oraz Katowic, Sosnowca i Dąbrowy Górniczej. Podobnie jak w ubiegłorocznej edycji, w roku szkolnym 2017/2018 przeprowadzonych zostanie 400 zajęć, dla blisko 8 tysięcy dzieci.

Mając na uwadze fakt, iż prawidłowe żywienie w dzieciństwie pomaga cieszyć się dobrym zdrowiem w przyszłości, właściciel sieci sklepów Biedronka postanowił podjąć kolejne działanie na rzecz kształtowania odpowiednich nawyków dzieci i młodzieży. W tym celu wspólnie ze swoim wieloletnim partnerem handlowym – firmą Green Factory, producentem świeżych warzyw – powołał koalicję, która przygotowała cykl warsztatów edukacji żywieniowej „Zielona Kraina” dla uczniów klas czwartych szkół podstawowych i ich nauczycieli. W roku szkolnym 2017/2018 rozpocznie się już III edycja projektu, który został entuzjastycznie przyjęty przez uczniów, nauczycieli i kadrę zarządzającą.

Podczas warsztatów Zielona kraina. Edukacja ze smakiem, szczególna uwaga uczestników zostanie zwrócona na zalety wynikające ze zmniejszenia spożycia cukrów prostych, produktów wysoko przetworzonych na rzecz świeżych warzyw, posiłków przygotowanych z dodatkiem kasz oraz produktów z dużą zawartością błonnika.

Program warsztatów jest zgodny z podstawą programową kształcenia ogólnego dla szkół podstawowych, wpisuje się też w założenia projektu „Szkoła promująca zalecenia Europejskiego kodeksu walki z rakiem”. Warsztaty obejmują interaktywne pogadanki dotyczące zasad prawidłowego żywienia, wspólne przygotowywanie posiłków ze świeżych owoców i warzyw, część teoretyczną i praktyczna prowadzona przez dietetyków oraz liczne gry i zabawy edukacyjne.

W okresie wzrostu i rozwoju odpowiednio zbilansowana dieta ma kluczowy wpływ na rozwój i prawidłowe funkcjonowanie organizmu. Ważne, by wraz z jedzeniem dostarczać zarówno witaminy i składniki mineralne, jak i odpowiednią ilość energii (kalorii). Jak wynika z przeprowadzonych w 2013 r. badań Instytutu Żywności i Żywienia, nadmierną masę ciała ma obecnie ponad 1/5 dziewcząt i prawie 1/3 chłopców – mówi Hanna Stolińska dietetyk Instytutu Żywności i Żywienia.

Szczególnie niepokojąca jest dynamika przyrostu wagi polskich dzieci (najwyższa w Europie), obecność w ich żyłach blaszek miażdżycowych i zwiększone ryzyko rozwoju cukrzycy. Sytuacja taka jest następstwem zaburzenia podaży większości składników odżywczych. W nadmiarze konsumowane są przede wszystkim cukry proste (słodycze, soki, napoje, przetworzone produkty zbożowe) i tłuszcz pochodzenia zwierzęcego. W diecie brakuje natomiast odpowiedniej ilości błonnika pokarmowego, wielonienasyconych kwasów tłuszczowych i witamin.

Patronem merytorycznym projektu jest Instytut Żywności i Żywienia – państwowa jednostka organizacyjna wyodrębniona pod względem prawnym, organizacyjnym i ekonomiczno-finansowym. Prowadzi badania naukowe, prace rozwojowe i wdrożeniowe na rzecz ochrony zdrowia w zakresie żywności, żywienia i stanu odżywienia człowieka, aktywności fizycznej oraz edukacji żywieniowej społeczeństwa, w celu zmniejszanie zachorowalności na choroby żywieniowozależne i zmniejszenie kosztów ich leczenia. Instytut udziela również świadczeń zdrowotnych w tym zakresie.

Formularz kontaktowy


Administratorem Pani/Pana danych osobowych jest Green Factory Sp. z o.o. z siedzibą w Zdunowo 48, 09-142 Załuski. Podane przez Panią/Pana dane osobowe będą przetwarzane w celu kontaktu i obsługi Państwa zgłoszenia.
Green Factory Sp. z o.o.
Zdunowo 48, 09-142 Załuski
tel. +48 23 661 93 94
info@greenfactory.com.pl
warsztaty@zielona-kraina.comJeronimo Martins Polska S.A.
ul. Dolna 3, 00-773 Warszawa
tel. +48 22 275 10 00
bok@biedronka.eu

Instytut Żywności i Żywienia
im. prof. dra med. Aleksandra Szczygła
ul. Powsińska 61/63, 02-903 Warszawa
tel. +48 22 55 09 771