Zdrowe napoje

Wszyscy wiemy, jak ważne jest picie wody, zarówno dla nas jak i naszych dzieci. Ogólnie zalecane jest picie minimum 2 litrów płynów dziennie i najlepiej, aby w większości była to woda. Nie zawsze jednak dzieci mają ochotę na samą wodę i wtedy zastanawiamy po co można im jeszcze podać. Płynną część diety możemy przełamać na wiele sposobów. Pilnujmy jednak, aby to były wciąż zdrowe napoje.

Wody smakowe
Ostatnio coraz bardziej popularne. Uważajmy jednak na gotowe wody smakowe, które w składzie mają dużo cukru, aromatów i niezdrowych dodatków. Najlepiej przygotujmy sami wodę z dodatkiem soku z cytryny, owoców np. borówek, truskawek, malin, ziół typu mięta, bazylia czy miodu. Tak przygotowana woda na pewno będzie nie tylko smaczna, ale i zdrowa.

Soki
Na liście godnych polecenia napojów, które warto pić regularnie są też soki, zarówno owocowe, jak i warzywne. Pamiętajmy jednak o tym, że gotowe soki ze sklepu najczęściej nie są robione ze świeżych owoców, tylko z koncentratów. Uważajmy też na nektary i zwykłe kolorowe napoje, które w sklepie często mylimy z sokami. Bardzo często dodawany jest do nich cukier lub inne substancje słodzące oraz konserwujące. Dlatego optymalnym rozwiązaniem jest zakup sokowirówki i przygotowywanie napojów w domu lub picie soków tłoczonych. Jak zawsze zwracajmy uwagę na skład na etykiecie. Pamiętajmy również o różnorodności. Jeśli sami robimy soki mamy pełną dowolność i możemy mieszać owoce wg naszych lub dzieci upodobań.

Herbatki ziołowe
Istnieje cały szereg herbatek ziołowych i owocowych. Niemowlętom podaje się od czasu do czasu herbatkę z kopru włoskiego czy rumianku. Dla starszych dzieci są herbatki z aronii, dzikiej róży, porzeczek, malin, skórek jabłka itp. Bez obaw, ale z umiarem ze względu na ich lecznicze właściwości, można podawać dzieciom napary z mięty, lipy czy rumianku. Herbaty nie wymagają słodzenia, jednak jeśli komuś bardzo zależy na słodkim smaku powinien słodzić zdrowymi substancjami np. stewią, miodem, ksylitolem czy syropem z agawy lub daktylowym.

Kompoty
W grupie owocowych napojów są trafnym wyborem. Gdy przyrządzimy kompot z wiśni, agrestu, jabłek, śliwek czy truskawek bez dodatku cukru mamy pewność, że pijemy coś zdrowego i naturalnego.